24-та Национална среща-семинар на CIOFF® България: Празник на фолклора, солидарността и визията за бъдещето
На 5 април 2025 г. в гр. Велико Търново се проведе 24-та Национална среща-семинар на CIOFF® България – едно от най-значимите събития за фолклорното движение у нас. Събитието събра над 120 хореографа от повече от 90 ансамбъла от цялата страна, които се обединиха в името на традицията, културата и бъдещето на българския фолклор.
Благотворителност и човечност
По време на срещата бе проведена благотворителна инициатива в подкрепа на кампанията „Дари живот за Цвети“, в рамките на която бяха събрани 1 116 лв. Това доказва за пореден път, че сърцето на фолклорната общност бие не само в ритъма на танца, но и в ритъма на съпричастността и човешката доброта.
Ключови моменти от програмата
Семинарът беше открит тържествено, а една от най-очакваните части – връчването на годишните награди „Златна кобилица“ – събра аплодисментите на залата:
- В категория „Личност“ бе отличен доц. д-р Бисер Григоров – главен художествен ръководител на АНСАМБЪЛ Росна Китка, гр. София и Председател на Секция „Сдружение на детските хореографи“ към ЦИОФФ България, за своята безрезервна отдаденост и принос към българския танцов фолклор.
-
- В категория „Институция“ наградата бе присъдена на Националното училище по танцови изкуства, с директор г-н Бойко Неделчев и зам.-директор Антоанета Кирилова Асенова-Данова – институция, изиграла ключова роля във възпитанието на поколения фолклорни таланти.
Международен контекст и поглед напред
По време на срещата бе даден подробен отчет за проведеният 53-ти Световен конгрес и Генерална асамблея на CIOFF®, което затвърди позициите на България като активен и уважаван участник в международното фолклорно семейство. Освен това бе представена и подготовката за 1-вата Световна детска Фолклориада на CIOFF®, която ще се проведе в България през 2026 г. – събитие с огромно значение за бъдещето на фолклора.
Други акценти включиха:
- Представяне на 1-вия Фолклорен фестивал на българите в чужбина – Велико Търново 2025
- Информация за Националната програма „Заедно в изкуството и спорта“;
- Подготовка за 7-мия Национален преглед на фолклорните ансамбли на CIOFF® България;
- Разисквания относно членство в CIOFF®, участие в международни фестивали, както и предложения за структурни промени в Националната секция.
Кулминацията на вечерта беше официалната гала вечеря, където гостите имаха възможност да се насладят на прекрасна атмосфера и неформални разговори. За радост на всички присъстващи, ансамбъл „Росна китка“ изпълни впечатляваща танцова програма, с която зареди вечерта с енергия, красота и автентична българска емоция.